Ako spraviť veľké rozhodnutie a odísť zo vzťahu, ktorý ťa nenapĺňa.

17.2. 2023Natalia Grünwald673x0

Mnoho žien dlhodobo zotrváva vo vzťahu, v ktorom nie sú šťastné. Aj keď cítia, že im niečo podstatné chýba a od partnera nedostávajú toľko lásky a pozornosti, ako by potrebovali, majú strach vykročiť do neznáma a nefunkčný vzťah opustiť.

Hlavou im často víria myšlienky ako:  “Veď on vlastne nie je až taký zlý, stará sa o mňa, o deti a rodinu, má veľa dobrých vlastností. Mohla som dopadnúť oveľa horšie.” Alebo: „Ako budem vyzerať pred ostatnými, predsa sa nedeje nič hrozné? Čo na to povie rodina? Uživím sa aj bez neho? Poradím si? A čo deti, pre ne by bol rozchod náročný.”

Aj ja som na svojej životnej ceste prišla do zlomového bodu buď, alebo. Každý, kto podobným rozhodnutím prešiel vie, že vôbec nie je jednoduché spraviť ho. 

Preto som sa rozhodla zdieľať s vami môj osobný príbeh, ako som nabrala odvahu a spravila jeden z najvýznamnejších krokov v mojom živote. Odišla som zo vzťahu, ktorý ma ubíjal. Verím, že vás inšpiruje a nakopne vás robiť kľúčove rozhodnutia nielen vo vzťahu. 

Na začiatku stál sen mladého dievčaťa

Keď som bola mladšia, mala som približne 15 -16 rokov snívala som o tom, že raz pôjdem na Maledivy. Na stenu izby som si nalepila idylickú fotografiu z tohto miesta a zasnene hľadela na azúrovo modrý oceán so snehovo bielou plážou a palmami, po ktorej sa prechádza žena. Tou ženou som túžila byť ja. Vravela som si, toto chcem raz zažiť.

Stáva sa, že mladícke sny časom upadnú do zabudnutia a vystrieda ich realita všedných dní. Vydala som sa, prišli deti a začala som si myslieť, že tento sen si pravdepodobne nikdy nesplním. Pritom vybrať sa v dnešnej dobe na Maledivy nie je žiadna veda. Zabezpečiť si letenku či rezervovať hotel nie je pre mňa vôbec finančne náročne. 

Zádrhel bol v tom, že som si to jednoducho nedovolila. Sužovali ma výčitky. Nemôžem predsa odísť len tak od rodiny. Nechať deti s manželom, nevenovať sa domácnosti, čo by som to len bola za matku? Čo si o mne pomyslia druhí? Musela som prekonať množstvo predsudkov, aby som spravila finálne rozhodnutie! 

Poznáte to? Tiež mávate podobné výčitky vo chvíľach, kedy máte niečo dopriať sami sebe? 

Našťastie moja túžba a volanie vnútorného hlasu boli oveľa silnejšie. Intuitívne som cítila, že musím odísť, že sa potrebujem spojiť sama so sebou a že ma tam v diaľke čaká veľké uvedomenie. To, čo som mala v sebe, čo som dlhú dobu potláčala, ma viedlo na miesto niekde ďaleko, aby ostalo odhalené.

Rozhodla som sa. Idem. Zaslúžim si to! Môžem si to dovoliť! 

Splnený sen a veľké rozhodnutie

Splnil sa mi sen. Bola som na Maledivách. Sama so sebou. Moje nohy sa zabárali do slnkom vyhriateho bieleho piesku, morský vietor sa pohrával s listami paliem a strapatil mi vlasy, vzduch voňal exotikou. Pohľad do hravých vlniek azúrového mora bol taký upokojujúci. Užívala som si tú nádheru plnými dúškami.

Lenže potom sa to spustilo. Tri večere som preplakala doslova ako malé decko. Padali zo mňa lavíny sĺz, pretože som začala pociťovať, čo všetko mi chýba. Aj keď mám doma super muža, ktorý je veľmi starostlivý. Nášmu vzťahu chýbala vášeň a romantika, prechádzky, wellness, spoločné večere…

Celý pobyt som si predstavovala že som tam s niekým iným, s niekym, kto mi rozumie, s kým si to užívam naplno, som uvoľnená a cítim sa naplno šťastná a sama sebou. Aj keď som trávila čas o samote, mala som dojem, akoby som svojho muža podvádzala.

Po návrate domov tlak iba narastal. Nevedela som, ako to zo seba dostať von a bála sa otvorene mu o všetkom povedať. Až sme jedného večera ostali sami bez detí. A vtedy to prepuklo. Miesto romantického večera som vyklopila celú pravdu.

Pravda oslobodzuje a rozdrtí každý strach

Vysypala som zo seba všetko, čo som mala na srdci. Povedala mu o všetkých mojich nenaplnených potrebách, čo všetko už viac nie som ochotná akceptovať a čo všetko potrebujem vo svojom živote zmeniť. Neviete si predstaviť, aký balvan mi odpadol zo srdca! 

Aj keď som sa  spočiatku brutálne bála. Veď zostanem sama s deťmi, ako to zvládnem? Napriek tomu, s každým slovom, s každou vetou som cítila odľahčenie. Rozišli sme sa. A ja som mala dojem, akoby sa film Eat, Love and Pray práve odohrával v mojom živote.

Zrazu som sa začala pozerať na všetko inak. Na svoj život aj na svoj biznis. Pocitíla som obrovskú silu dosahovať ešte väčšie veci ako doteraz. Tak to býva, keď skočíte do niečoho veľkého, spravíte dôležité rozhodnutie, odídete zo vzťahu alebo odrežete ľudí, ktorý vám berú energiu, vytvoríte priestor na to, aby vám do života začali vstupovať nové príležitosti a samozrejme aj noví ľudia.

Dovoliť si žiť autenticky sama so sebou je to najhodnotnejšie, čo môžeš sama sebe dať.

Najväčší nezmysel, ktorý môžeme urobiť, je klamať sami seba. Pozri sa do svojho vnútra, či si skutočne šťastná vo vzťahu.  A ak nie, tak prečo ďalej hrať tú hru na funkčný vzťah? Iba preto, aby si navonok nejako pôsobila? Falošná hra sa skôr či neskôr iba vypomstí. 

Budeš len prežívať, tváriť sa že je všetko OK a súčasne vedieť, že ti niečo bytostne chýba. A potom  si na smrteľnej posteli povieš: “Do prdele! Ja som si ten život neužila, tak ako som chcela! Toľko vecí som mohla, ale nikdy sa to nestalo”.

Každá z nás vie ako sa vo vzťahu cíti. Či vyžaruje zo seba maximum lásky a či tú istú kvalitu lásky dostáva späť. Ak vo vzťahu nie je rovnováha a partneri cítia, akoby niečo dlžili jeden druhému, nerastú a nerozvíjajú vzťah spoločne, vzájomne sa neinšpirujú a nerešpektujú sa, tak prečo si nedať slobodu.

Tým najväčším prejavom lásky je priznať si pravdu. To, ako to cítime vo svojom vnútri a pokiaľ vnímame, že naše cesty sa majú rozísť, s láskou k sebe a k tomu druhému to včas odkomounikovať. Dovoliť si ísť každý vlastnou cestou. Zbytočne sami seba väzníme, ak si nedovolíme tento krok urobiť.

Ako teda spraviť veľké rozhodnutie, či zostať, alebo odísť zo vzťahu?

Ako som už spomenula, nevyhnutná je úprimnosť a pravdivosť k sebe samej. 

Dovoľ si stráviť nejaký čas iba sama so sebou, hoc len na jeden deň. Vypni mobil, vypni prácu, deti, muža, povinnosti. Počúvaj svoju intuíciu a zameraj pozornosť do svojho vnútra.

 

Ak bytostne cítiš, že vo svojom živote skutočne potrebuješ niečo zmeniť, ale nevieš čo to je, zbaľ si kufre a odcestuj na iné miesto. Skôr či neskôr každá nespokojnosť prepukne. Popretŕhaj putá svojej každodennej reality, svojich zabehnutých rituálov a dovoľ si jednoducho vypadnúť, zdrhnúť od všetkého preč. Rozhodne sama, bez kamošiek, ktoré vedia byť síce skvelou oporou, ale nik na svete nevidí do tvojho vnútra, tak ako ty.

 

Želám Ti, aby si objavila v sebe odvahu, dovolila si správne sa nasrať a povedať dosť! Takto to ďalej nepôjde! Už to viac nebudem tolerovať! Potrebujem to mať vo svojom živote inak. Tvoj čas je príliš vzácny na to, aby si ho trávila tak, ako necheš. Nikdy totižto nevieš, koľko ti ho ešte ostáva. Tak prestaň váhať a rozhodni sa. Akékoľvek rozhodnutie je lepšie ako žiadne, pretože sa konečne pohneš z miesta, na ktorom nechceš byť.

Ak ťa tento príbeh zaujal, chceš vedieť viac pikošiek o tom, ako som celým týmto procesom prechádzala mrkni na moje vysielanie….   

VYSIELANIE NÁJDEŠ NA TOMTO ODKAZE

 S láskou NAT

Pre ďalšiu inšpiráciu ma sleduj na ďalších platformách.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára Zásady spracovania osobných údajov