Prečo diety nefungujú? Poviem vám svoj príbeh…

Prečo diety nefungujú? Poviem vám svoj príbeh.

Už od veku 15 rokov, kedy som zistila, že nemôžem jesť čo chcem, pretože to moje telo už tak nespaľovalo ako kedysi, som začala hľadať alternatívu ako jesť to čo mám rada a zároveň nič nepribrať. Tak som si vymyslela „koncept“ že po 14.00 hodine nebudem nič jesť. Asi to mnohí poznajú vo forme „po 17.00 nejesť“

A tak som jedla čo som chcela a po 14.00 hodine som príjmala maximálne len nejaké ovocie. Všetko to v podstate fungovalo, akurát s tým rozdielom, že som myslela každú chvíľu na jedlo a premáhala sa, len aby ručička na váhe nedaj Bože nevystrelila na vyššiu hodnotu. A tak to šlo asi nejaké 3 roky…..

Jedného dňa som sa stretla s jedným veľmi múdrym pánom,

ktorý je vitarián. Konzumuje prevažne šťavy z ovocia a zeleniny a to všetko vypestované vo vlastnej záhradke. Bola som nadšená a počúvala každé jeho slovo, ked‘ mi rozprával o tom, ako sa vyliečil sám z rakoviny, prestal piť alkohol a ako prestal fajčiť. To všetko sa mu udialo okolo 30-tky.V čase, ked‘ som ho ja spoznala, mal už okolo 50 rokov. A musím skutočne povedať, že 50-tku by ste mu veru nehádali.

A tak som sa nechala inšpirovať a pozvoľne začínajúc vegetariánstvom som sa stala taktiež vitariánkou. Konzumovala som prevažne šťavy z ovocia a zeleniny a jedla som orechy a med. Sem-tam som si dopriala aj domáci tvaroh .

Čo sa stalo? V tom čase som mala 49 kíl, čo je myslím si žiadna extrémna podváha pri výške 163cm. Cítila som sa super, štíhla, zdravá a spokojná so svojou zmenou.

Ale čo okolie?

Samozrejme ma okolie začalo vnímať, že so mnou nie je niečo v poriadku a vraveli mi „Prosím ťa najedz sa, aká si chudá, vôbec to nevyzerá dobre. A aké máš kruhy pod očami a podobne….“

Ja som sa cítila skvele a bola som skutočne spokojná, pretože som sa cítila odľahčená. Chodila som dokonca na črevné sprchy, ktoré prečistujú hrubé črevo a chránia ho tak napríklad pred rakovinou.

Ibaže po čase mi začali chýbať tie potraviny, ktoré som odmalička zvykla konzumovať-biele pečivo, cukor, mlieko….a tak som začala podvádzať, potajomky, aby ma nik nevidel. Nakoľko som bola vitariánkou celých 6 mesiacov, po čase si moje okolie zvyklo na to, že sa tak stravujem a nie inak. Porušovala som pravidlá čím d’alej tým viac a skrývala sa, aby nik nevidel moju „prehru“

Starý dobrý „jojo efekt“

A tak som po čase musela výjsť s farbou von a priznať sa že som to skrátka nezvládla a pozvoľna som sa opäť vrátila k mojmu pôvodnému stravovaniu, ibaže tentokrát so značkou „jojo efekt“. Pribrala som krásnych 10 kíl a cítila sa velmi zle ;-( Možno ani nie tak kôli tomu, že som pribrala zrazu 10 kíl, ale práve kôli tomu, že som to nezvládla.

Začali 2 roky neustáleho chudnutia a priberania, stále dookola jojo efekt. Nevedela som si pomôct. Myslela som si, že sa musím s danou situáciou zmieriť a jednoducho sa naučiť žiť v takom tele, aké som v tej chvíli mala.

A potom nastal zlom….

Povedala som si,že kašlem na to. Nech sa stane čo sa má stať. Nechápte ma prosím zle, možno si teraz niekto myslí, že ved’chudnutie a diety nie sú to najdôležitejšie na svete. Áno teraz to viem , ibaže ja som mala 21 a chcela som sa páčiť, chcela som sa cítiť dobre. Pre mňa to bolo obdobie, kedy som sa najväčšmi zaoberala svojou postavou. A určite mi dá nejedna žena za pravdu, že chudnutie a stav v akom naša fyzická schránka práve je, je pre nás ženy veľmi dôležité.

Ale aby som sa vrátila k pointe….Prestala som to skrátka po 2 rokoch riešiť a nastavila som si stravovanie podľa seba. Začala som hladať vnútornú rovnováhu a to čo mne naozaj funguje a vyhovuje. Prestala som čítať akékoľvek knihy o diete , recepty, ktoré sú ochudobnené o sacharidy, pretože sa z nich priberá….

Chcela som niečo, čo bude môj životný štýl, niečo čo ma nesklame a nebudem sa musieť stále vracať k nejakým dietám a byť neustále sklamaná, že všetko čo som schudla sa mi vrátilo späť a aj s novými kilečkami navyše.

A čuduj sa svete…stal sa zázrak.

Stačilo tak málo, stačilo to skrátka pustiť k vode, vrhnúť sa na iné veci a veriť, že sa riešenie objaví. Začala som pekne postupne. Najprv som sa navždy rozlúčila s dietami a prijala som fakt, že ak chcem dlhodobo schudnúť a uzdraviť svoje telo, je nutné, aby som prestala s tými nárazovými akciami voči svôjmu telu, čiže opätovným prejedaním sa, následným vyhladovaním a odoberaním dôležitých živín pre organizmus.

Asi po 2 týždňoch som začínala vidieť prvé výsledky, čo ma nesmierne motivovalo ísť d’alej a makať na sebe. Pochopila som, že ak chcem vytvoriť niečo čo má dlhodobú hodnotu a má to zafungovať, musím na tom neustále krok za krokom pracovať. Prestala som mat strach, že opať zlyhám, pretože som si uvedomila že to bude moja cesta po ktorej sa vydám za zdravím a nie nejaká dieta na 21 dní, po ktorej svoje telo iba vyhladujem .

Asi do pol roka som získala svoju pôvodnu váhu,

ktorá bola plus-mínus 50 kg a tú som si držala 10 rokov. Momentalne sa dostávam späť do formy, nakoľko mam 3 týždne po pôrode, ale zatiaľ šlo už 10 kg dole;-)

Čo pomohlo mne….

 • Zamerala som sa v prvom rade na to,že to bude doživotná cesta,že ak chcem dlhodobo schudnúť, tak musím prijať fakt, že chudnutie je životný štýl a nie kratkodobá forma odriekania
 • Spísala som si poctivo každý deň na papier,čo všetko som zjedla, aby som získala prehľad o tom čo za celý deň vlastne skonzumujem a čo by bolo najrozumnejšie obmedziť, alebo úplne vypustiť
 • Snažila som sa aspoň 5-krát za deň jesť, aby mohlo telo neustále na niečom pracovať a  postupne rozkladať energiu
 • 2 porcie z tých 5 som zmenšila na polovicu a doplnila zeleninou, aby malo telo aj nejakú tú vlákninu a mohlo tak lepšie tráviť
 • To boli tie prvé najdôležitejšie kroky, ktoré som spravila, aby som mohla naštartovať svôj metabolizmus. Ostatné som objavovala počas svojej cesty. A dnes po 10 rokoch môžem povedať, že to bola tá najlepšia investícia, pretože ak by som takto pokračovala d’alej – neustálym dietovaním , asi by to už za tie roky malo hrozivé následky.

Teraz som opäť na ceste, kedy zhadzujem popôrodné kilá. Nebude to jednoduchá cesta, pretože toho času je teraz pri dvoch deťoch pomenej, ale motivácia je veľká a určite budem s vami veľmi rada zdielať moju cestu….Zatial do skorého čítania:-)

 

 

Natalia Grünwald
Som veľký nadšenec zdravého životného štýlu a mama 2 malých detí. Pomáham maminkám dostať sa opäť do formy , nadobudnúť svoje "nové JA" a uzdraviť svoje telo aj myseľ. moj pribeh si mozete precitat tu >>
Komentáre
 1. Vladi píše:

  Ahoj…pokud vitarianstvo budes brat jako dietu nikfy to nebude fungovar protoze to je uz zmena zivotniho stylu. Vzledem k tomu ze vse je v hlave tak zalezi na tom s jakou myslenkou jsi se takto stravovala. Pak to podle toho funguje. Ja se na raw pripravovala pres rok..pak jsem ze zdravotnich duvodu presla z masaritanstvi na raw 4 till ze dne na den…uzdravila jsem se z kandidozy..postupne se zbavila dia2 a zhubla za 3 roky 10 kg. A to bez cviceni..jen touto sttavou. Nepovazuji se za vyhranenou rawmu strihmitou veganstvim ale nejim uz nic zivocisneho. Ono jist jen ovoce neni zdrave jal o tom psala ve sve knize Boutenko. Doporucuji precist. Vladi

 2. Natalia Grünwald píše:

  Jasne, naprosto súhlasim. Ja som to ani nemyslela v tom zmysle, že som to mala ako dietu. Ja som to skrátka nedala! Chcela som všetko naraz zmeniť a vypomstio sa mi to v podobe jojo efektov. Niekto dokáže svoj životný štýl zmeniť postupne a niekto razantne a už sa k starému štýlu nikdy nevráti 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nedarí sa vám chudnúť, po pár dňoch to opäť vzdáte? Prečítajte si eBook zdarma:-)

  Začať s chudnutím nie je až taký problém, ale tažšie je zotrvať! Ako na to sa dočítate v tomto eBooku zdarma ⬇︎⬇︎⬇︎

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Vidíme sa na insta :-)
  https://www.instagram.com/nataliagrunwald33/
 • Vidíme sa na Facebooku