KRÍZA AKO PRÍLEŽITOSŤ + PRACOVNÝ ZOŠIT ZDARMA

19.3. 2020Natalia Grünwald897x0

Kríza ako príležitosť+PRACOVNÝ ZOŠIT ZDARMA

PRACOVNÝ ZOŠIT SI MÔŽETE STIAHNUŤ TU >>>

UPOZORNENIE- Článok je určený pre ľudí, ktorí majú to šťastie a môžu byť doma v bezpečí. Hlboko rešpektujem všetkých ľudí, ktorí pracujú pre nás v plnom nasadení, aby sme mohli byť chránení pred vírusom. Hlboko rešpektujem ľudí, ktorí práve bojujú s vírusom a zažívajú určite neskutočnú bolesť a bezmoc. Prejavujem hlbokú úctu k ľuďom, ktorí svoj boj o prežitie prehrali.

Ja viem Corona sa na nás valí z každej strany  a vy sa môžete cítiť už presítení. Pravda však je, že táto nová situácia, ktorá tu pre nás nastala nie je záležitosť na 2 týždne. Ak sa chceme k tomu postaviť zodpovedne a čeliť všetkým problémom a krízam, ktoré sa na nás valia a budú sa valiť, je veľmi dôležité prijať danú situáciu a naučiť sa s tým pracovať.

ČO TÝM MYSLÍM….

Odborníci predpokladajú, že sa to s nami povlečie ešte pár mesiacov. Možno tú celú situáciu zvládneme veľmi rýchlo a dokážeme sa pred vírusom ochrániť, pretože sme disciplinovaní a riadime sa pokynmi, ktoré sme dostali od vlády a od lekárov. Je tu však jeden háčik. Ekonomická kríza bude na nás doliehať ešte niekoľko  mesiacov. Preto je dôležité vziať celú tú situáciu ako celok a skrátka sa prispôsobiť tomu čo je.

ŽE SA O TOM STÁLE ROZPRÁVA A MÁTE TOHO DOSŤ?

Ja viem, otvoríte noviny, facebook a nič iné nečítate len o Corone. Zapnete televízor a už sa na nás valia špeciálne správy, ktoré nám hlásia momentálnu situáciu. Je prirodzené, že nás to zaháňa do kúta, nevieme ako máme s danou situáciou narábať a mnohí z nás pociťujú strach.

Každá minca má dve strany

POZRIME SA NA CELÚ VEC Z INÉHO UHLA POHĽADU

Ak sa budeme hnevať na danú situáciu, nechceme ju prijať, lezie nám na nervy, každá téma sa točí len o víruse, tým aj tak nič nezmeníme a budeme ešte frustrovanejší. 

Prijmime  fakt, že tu s nami vírus ešte nejaký čas pobudne a s tým spojený ekonomický vírus.

Zostali sme doma a mnohí nevedia čo s toľkým časom. Boli sme zvyknutí sa neustále náhliť a zrazu sedíme doma. Zrazu máme čas na to, aby sme sa pustili do tých všetkých kníh, ktoré na nás zízaju v poličke a neustále na nás volajú, aby sme si ich konečne všimli. Zrazu si môžeme poupratovať a konečne sa cítiť vo svojom byte naozaj tak skvelo ako nikdy predtým. Zostať doma je pre mnohích niečo naozaj výnimočné a nové, pretože predtým v podstate svoje bývanie ani nepoznali, nakoľko trávili obrovské množstvo svojho času v práci. Trávime viac času s rodinou, so svojimi deťmi a učíme sa žiť na nejaký čas v karanténe.

AKO TO VYUŽIŤ NAPLNO

  • PRIJMIME FAKT, ŽE SA SITUÁCIA ZMENILA
  • ČO MÔŽEME SPRAVIŤ V DOMÁCOM „VÄZENÍ“?
  • DAJME SI PLÁN, KTORÝ NÁM POMÔŽE UDRŽIAVAŤ NÁŠ MINDSET
  • NETRÁPME SA PRÍLIŠ TÝM ČO BUDE, KEĎ….
  • PREŽÍVAJME NAPLNO PRÍTOMNÝ OKAMŽIK

PRIJMIME FAKT, ŽE SA SITUÁCIA ZMENILA

To, že sa o tom neustále rozpráva a všetko sa točí len okolo Corona víruse, je úplne normálne. Corona vírus nám zmenil náš život a obrátil všetko hore nohami. Nebude to trvať síce večnosť, ale následky, ktoré to so sebou automaticky prinesie nás potrápia ešte nejaký ten čas. Preto sa na to pozrime z nadhľadu.

Položme si otázky typu: „Čo môžem spraviť inak, lepšie, aby som z danej situácie vyšiel silnejší a pripravený na novú budúcnosť?“ „Ako môžem využiť čas, ktorý mi zrazu spadol do klína? Čo mi táto situácia chce povedať, ukázať? Na čo sa mám zamerať, kde môžem momentálne investovať svoju energiu?“.…a podobne…

Je to skrátka postoj. Prijmam situáciu taká aká je. Postavím sa voči tomu zodpovedne a spravím všetko čo je v mojich silách.

ČO MÔŽEME SPRAVIŤ V DOMÁCOM „VÄZENÍ“

Tu by som vám položila pár otázok, na ktoré si môžete odpovedať sami pre seba.

Čo odkladám už týždne, roky, mesiace? Sú veci, na ktoré si hľadám neustále čas a odkladám ich? Celý čas ma podvedome prenasledujú a ja som na to doteraz kašlal. Čo to je?

Máte neporiadok v papieroch, v počítači? Chceli by ste si konečne pretriediť tých 1300 fotiek, ktoré máte v telefóne a stále na to nebol čas? Kupili ste si rodinný album a niektoré foto by ste si radi zvečnili? Teraz je na to ten správny čas. Poupratovať si fotky v telefóne, pretriediť rôzne dokumenty, dáta a tak podobne... 

Prichádza jar, môžeme začať s jarným upratovaním. Aleno opačne, ľudia, ktorí boli neustále pracovne vyťažení, môžu využiť svoj čas na relax…

Máme doma deti, nechodia do školy, do škôlky. Venujme im čas. Robme veci, ktoré by sme za normálných okolností nerobili. Napríklad: tvorme z papiera, alebo z iných materiálov, ktoré máme doma. Keď sú všetky obchody otvorené, máme tendenciu veci nakupovať. Teraz je ten čas, kedy môžeme spolu s deťmi tvoriť a rozvíjať ich kreatívne schopnosti.

DAJME SI PLÁN, KTORÝ NÁM POMÔŽE UDRŽIAVAŤ NÁŠ MINDSET

Aspoň na mňa osobne platí, že ak mám nejaký plán, niečo čoho sa držím, je to akoby ma niekto vodil za ruku a ukazoval mi smer. Plán nám pomáha udržiavať motiváciu v období „sucha“, keď nevidíme momentálnú situáciu ružovo. Ja viem, že je to teraz veľmi ťažké. Veď mi sami nevieme, koľko to celé bude trvať a ako nás to môže ovplivniť.

No aj tak si myslím a verím tomu, že svojím osobným plánom nemôžeme nič pokaziť, práve naopak. Môžeme nastaviť náš mindset na to, že bude lepšie. Všetko sa dá do poriadku a za ten čas, kedy sme nútení byť v karanténe, alebo sme nejak obmedzení, môžeme viac pracovať sami so sebou. Už máte svoj plán? Vytvorili ste si nejaký harmonogram, ktorý dodržujete? Ja vstávam každý deň v rovnakom čase a určujem si svoje denné priority napriek tomu, že kvázi nemusím nič…

Mohla by som sa celý deň len motať, hrať sa s deťmi, možno niečo navariť, trochu upratať a bolo by. Ibaže to by ma neuspokojovalo, pretože som si vedomá, že keď jedného dňa skončí toto šialenstvo, výjdem opäť von, medzi ľudí a zistím, že som veľmi zpohodlnela a zlenilvela. Bude sa mi veľmi ťažko vracať do mojej rutiny a preto konám už teraz bez ohľadu na to či je nejaká karanténa, alebo nie je.

NETRÁPME SA PRÍLIŠ TÝM ČO BUDE, KEĎ….

Ja viem je to klišé. Ako sa nemám trápiť, keď mám kopec starostí, idem do mínusu, mám strach o rodinu atď….Ale pravda je taká, že ak sa snažíme vyriešiť situáciu, ktorú nemôžeme nijako ovplyvniť, aj tak nič nevyriešime. Veci sa budú diať tak či tak. Či sa strachujeme, či máme, alebo nemáme paniku…veci sa skrátka udejú. Preto sa sústreďme na to čo môžeme ovplyvniť v danom okamžiku a na to ako sa budeme na celú situáciu pozerať?

JE TO KATASTROFA, ALEBO JE TO MOŽNO PRÍLEŽITOSŤ NIEČO ZLEPŠIŤ, ZMENIŤ, UPRAVIŤ, VYHODIŤ, ALEBO SA NIEČO NOVÉ NAUČIŤ. ČO SI MYSLÍTE VY?

PREŽÍVAJME NAPLNO PRÍTOMNÝ OKAMŽIK

a na záver…..Prežívajme prítomný okamžik. Teraz máme jedinečnú šancu naozaj prežívať v prítomnosti, to čo je, pretože nemáme absolútne žiadnu istotu čo bude zajtra. Nevieme ako dlho si bude s nami Corona zahrávať, nevieme kedy sa opäť vráti všetko do starých koľají a ako to bude vyzerať.

Teraz si nemôžeme plánovať s istotou podujatia, lety atď , pretože to „prvý krát“ nemáme v rukách my, ale vyššia moc. Využime teda silu prítomného okamžiku a užívajme si prítomnosť naších blízkych, detí. Deti sú malé len raz a tým, že dávame neustále prioritu iným veciam, napríklad práci, pretože chceme zarobiť peniaze, nám uteká ten najcennejší čas s deťmi, ktorý máme.

PRACOVNÝ ZOŠIT SI MÔŽETE STIAHNUŤ TU >>>

Želám vám veľa síl a hlavne zdravie. Ak sa vám článok páčil, komentujte, likeujte, zdieľajte…som vďačná za každú spätnú väzbu.

—TU JE MÔJ PRÍBEH V SKRATKE—-

 

 

Som speváčka, mama dvoch malých pokladov, podporovateľka, nadšenec života a vizionárka. Mojou vášňou je inšpirovať, motivovať mužov aj ženy k tomu, aby našli svoje pravé Ja a začali žiť život, po ktorom už roky túžia.