Ing.Libor Javro- Človek, ktorý vám ušije jedálniček na mieru! I.ČASŤ

Človek, ktorý vám ušije jedálniček na mieru! I.ČASŤ

Kto to je???

Ing.Libor Javro, výživový poradca


„Vyštudoval som výživu ľudí na Vysokej škole SPU v Nitre. Na margo toho som si spravil poradenské služby pre svojích klientov, kde im radím ako sa stravovať a dosahovať svoje ciele v oblasti zdravej výživy. Zameriavam sa najmä na redukciu hmotnosti, vďaka strave odstraňujem rôzne zdravotné problémy a taktiež radím profesionálnym športovcom a naším olympionikom.

Spolupráca s klientami trvá 3 až 6 mesiacov a vďaka stravovacím plánom a konzultáciam sa snažíme dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Konzultácie prebiehajú v pravidelných intervaloch každé 2 týždne, kedy sa bavíme najmä o tom čo sa im podarilo, alebo naopak kde nastal problém a ako ho odstrániť.

A práve vďaka týmto konzultáciam vediem klientov pomyselne za ruku, aby boli neskôr samostatní, vedeli sa sami odkontrolovať, zmenežovať celé to stravovanie a samozrejme, aby to čo sme spolu nastavili, sa stalo trvalou súčasťou ich životného štýlu“.

 


V tomto článku si povieme niečo o strave a taktiež o tom ako to vyzerá, ak sa rozhodnete ísť pre radu k výživovému poradcovi.

Ing. Libor Javro, ktorého sme si predstavili v úvode študoval 5 rokov výživu ľudí na Vysokej škole v Nitre a následne na to si otvoril vlastné Výživové štúdio, cez ktoré prešlo už stovky spokojných klientov.

Ja osobne si myslím, že chudnutie je veľká zmena v naších životoch a treba tomu venovať dostatočné množstvo energie a času. Je mnoho ľudí, ktorí si nevedia poradiť sami a tak nie je hanba, ak požiadajú o pomoc práve výživového poradcu.


 • Libor, ako vyzerá taká vstupná návšteva u teba v štúdiu?

S klientom si prejdem vstupnú konzultáciu. Položím mu niekoľko otázok, aby som vedel ako mám nastaviť výživový plán. Pýtam sa klienta na to, aký vedie život, akú má prácu, koľko má času, či potrebuje rýchle varianty jedál, alebo má na tú prípravu čas- (v tom prípade sa môžeme pustiť aj do zložitejších jedál), či má radšej mäso, mäsité výrobky, alebo skôr ryby, či radšej preferuje mlieko, mliečne výrobky, strukoviny….

To musí byť na daného človeka presne nastavené, aby sa nemusel nejako extrémne vykoľajovať z predošlých návykov. Zmena stravovania je pre neho pozvoľná a taktiež príjemná. Samozrejme vo výživovom pláne musia byť zastúpené určité potraviny, ktoré sú pre zdravý jedálniček nevyhnutné!

Najväčšia chyba v stravovaní, ktorej sa ľudia dopúšťajú je, že nejedia.

A druhá zásadná chyba je, že si ľudia nevedia tú stravu zmenežovať!

 • Ak som to správne pochopila, na začiatok by sa mal klient priblížiť svojmu pôvodnému jedálničku a na základe toho ísť ďalej a budovať svoje nové zdravšie JA?

Áno, presne tak! Na začiatok sa ani nevyžaduje nejaká razantná zmena a väčšinou nie je na to ani dôvod. Tá najväčšia chyba, ktorej sa ľudia dopúšťajú je, že nejedia! Celý deň si nedajú nič do úst a na konci dňa potom všetko dobiehajú.

Preto je dôležité začínať s raňajkami, začať vôbec niečo jesť, nemusí byť toho veľa, napríklad dáky jogurt, alebo jogurtový nápoj. Neskôr na desiatu  môžu zjesť opäť niečo malé, napríklad ovocie s orieškami. Chcem tým povedať to, že to čo by v podstate zjedli na sklonku dňa, sa dá krásne rozložiť v priebehu celého dňa. Človek popritom chudne a zároveň je sýty.

Upravím klientovi jedálniček tak, aby sa v tom cítil dobre, aby to nebolo proti jeho vôli. Ak by klient s jedálničkom nebol spokojný a cítil by, že musí robiť veľké ústupky, vydržal by to celé chudnutie možno mesiac a nemalo by to dlhodobý efekt!

 • S akou najväčšou chybou sa stretávaš vo svojej praxi?

Najväčšia chyba, ako som už spomínal, je tá, že ľudia nejedia! Ako sme povedali, vynechávajú raňajky a buď celý deň, alebo veľkú časť z dňa vôbec nejedia! Hlad zapíjajú nejakými sladkými nápojmi, alebo sladenou kávou, ktoré vlastne len potláčajú ten hlad do úzadia. Minulý rok sme s mojím tímom navštevovali slovenské základné školy od Bratislavy až po Košice a s hrôzou sme zistili, že malé deti neraňajkujú!

40 až 50 percent detí z každej triedy zdvihlo ruku, že doma vôbec neraňajkujú. Takýmto deťom sa začína spomaľovať metabolizmus a začínajú pomaly priberať na váhe. Nemajú dostatok energie, akoby normálne vyvíjajúce sa dieťa malo mať. A to si dieťa nesie so sebou vlastne až do svojej dospelosti.

No a druhá zásadná chyba je, že si ľudia nevedia tú stravu zmenežovať. To znamená vedieť si vopred naplánovať čo budem jesť. Tak sa dokážem celkom elegantne vyhnúť tomu, aby som nejedol zbytočne nezdravé potraviny. Zo začiatku, kým nie sme zvyknutí plánovať to čo v priebehu dňa zjeme, je celkom prirodzené, že nás to bude stáť nejakú tú námahu. No po čase sa nám to zautomatizuje a bez toho aby sme nad tým extra premýšľali, automaticky zvolíme potraviny, ktoré sú vhodné a zdraviu prospešné.

Bio potraviny je ďalšia nadstavba, vyšší level

 • Prichádzajú k tebe ľudia, ktorí sa stravujú bio, ale na váhe nevidia žiaden úbytok?

Bio nemá nič spoločné s úbytkom váhy. S váhou má čo dočinenia optimálna porcia stravy a pravidelnosť – to, v akých intervaloch sa človek stravuje. Bio potraviny to už je ten vyšší level. Ak chce mať človek svoj organizmus čo najlepšie vyživený, môže na tom krok za krokom pracovať, napríklad, že si začne všímať pôvod potravín, alebo si kupuje prevažne bio produkty atď.

U malých detí je to podobné. Automaticky im nastavujeme stravovací režim, kedy v pravidelných intervaloch príjmajú potravu, no na seba už zabúdame.

 • Hovoril si, že primárnym problémom pri chudnutí je to, že ľudia nejedia. Ako zdôvodňujú tento fakt tvoji klienti, ktorí prídu k tebe po prvý krát a majú teda tento konkrétny problém?

Najviac to odôvodňujú tým, že nemajú čas, nie je to pre nich prioritné. Najlepším príkladom sú mamičky, pre ktoré sú prioritné deti, čo je absolútne v poriadku. No často krát si neuvedomujú, že na to aby boli pre svoje deti produktívne, musia skrátka jesť a nájsť si ten čas na jedlo.

Alebo ľudia zamestnaní prácou, odkladajú jedlo na chvíľu, keď už ich skutočne ženie hlad. Nie je to preto, že by si ten čas nemohli nájsť, je to skôr o tom, že majú ten focus (zameranie) na niečo iné.

Čas je otázkou priorít. Môžeme si už deň dopredu, alebo ráno ako sa zobudíme, nadstaviť čo budeme v daný deň jesť.

Buď som zameraný sám na seba a teda primárnou záležitosťou je aj tá strava, alebo hľadím v prvom rade na všetko ostatné a až niekde na konci toho pomyselného zoznamu som JA. Čas je len otázkou priorít.

 • Na úvode sme si povedali , ako prebieha u teba tá vstupná konzultácia. Vravel si, že sa klienta spýtaš na dôležité otázky, ktoré slúžia k tomu aby si mu mohol ušiť jedálniček na mieru. Je to skutočne tak dôležité, aby bol ten jedálniček presne nastavený na daného klienta?

Určite áno. Je dôležité vedieť napríklad, či nie je ten klient na niečo alergický, či nemá nejakú intoleranciu na určité potraviny a pod. Napríklad veľmi špecifické sú mamičky, ktoré dojčia. V takom prípade musíme spolu presne nastaviť, čo môže taký jedálniček obsahovať, aby to nejako negatívne neovplyvnilo to dieťa. Takže moja odpoveď znie- jednoznačne áno, je dôležité ušiť ten jedálniček na mieru! 🙂

★ koniec prvej časti ★

 

Milí čitatelia, toto bola prvá časť nášho rozhovoru s výživovým poradcom Liborom Javrom a druhú časť si budete môcť už čoskoro prečítať na mojom blogu.

Ale pýtam sa vás…

Ako sa vám článok páčil? Napíšte nám do komentu vaše postrehy, alebo poprípade vaše otázky na Libora.⬇︎⬇︎⬇︎

Veľmi radi vám poradíme a pomôžeme s danou témou, ktorá vás trápi. Tešíme sa na vás…..

PSSSSST, niečo vám poviem…

S Liborom pripravujeme pre vás eBook, ktorý bude nabitý plnohodnotnými informáciami o strave a nielen to. Povieme si niečo aj o pohybe, ako to celé chudnutie menežovať, keď ste v časovej tiesni a podobne. Samozrejme ako bonus sme si pre vás pripravili aj chutné a zdravé recepty.

 

Zatiaľ sa majte krásne

Vaša Natália ❤︎

Kontakty:

Libor Javro  www.vyzivovestudio.sk

Natalia Grünwald nataliagruenwald33@gmail.com

Natalia Grünwald
Som veľký nadšenec zdravého životného štýlu a mama 2 malých detí. Pomáham maminkám dostať sa opäť do formy , nadobudnúť svoje "nové JA" a uzdraviť svoje telo aj myseľ. moj pribeh si mozete precitat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nedarí sa vám chudnúť, po pár dňoch to opäť vzdáte? Prečítajte si eBook zdarma:-)

  Začať s chudnutím nie je až taký problém, ale tažšie je zotrvať! Ako na to sa dočítate v tomto eBooku zdarma ⬇︎⬇︎⬇︎

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Vidíme sa na insta :-)
  https://www.instagram.com/nataliagrunwald33/
 • Vidíme sa na Facebooku