Barbora Englischová:“V najhorších chvíľach nášho života sa naučíme najviac“

Barbora Englischová: “ V najhorších chvíľach nášho života sa naučíme najviac“

Niekedy stačí otočiť uhol pohľadu a náš život sa zmení. To na čo teraz myslíme, určuje náš scénar naších budúcich dní.

Milí čitatelia.

Predstavujem vám úžasnú ženu, ktorá má na konte toho naozaj veľa. Ale pre mňa, ako ju ja vidím, je to v prvom rade človek s veľkým srdcom, pokorou a chuťou ostatným pomáhať. Nemala to v živote ľahké, no ona sa zodvihla z dna, aby mohla iným svietiť na ceste za šťastím. Barborka bola taka zlatá a poskytla mi rozhovor. Nech sa vám páči:-)

KTO JE BARBORA ENGLISCHOVÁ?

 • JE PUBLICISTKA, MENTORKA A ZAKLADATEĽKA PROJEKTU DETOXIKUJ ŽIVOT.

 • JE MAMINKOU, PRECESTOVALA 49 ZEMÍ A ANGAŽUJE SA V CHARITATÍVNEJ ČINNOSTI.

 • POMÁHA ĽUĎOM, KTORÍ SÚ NA DNE, NÁJSŤ PÔDU POD NOHAMI.

 • CEZ TRANSFORMAČNÉ PROGRAMY ROZPUSTÍ VÁŠ STRACH A TÝM ZÁSADNE ZMENÍ SMER VÁŠHO ŽIVOTA NA PROSPEŠNÝ V KAŽDEJ JEHO OBLASTI.

1. Barborka, mohla by si sa v krátkosti predstaviť naším čitateľom?

V prvom rade som maminkou trojročného syna a ďalej anjelikov, ktorým bolo predurčené sa nenarodiť. Inak som klasický multipitencionál, čo bol ešte pred nejakou tou dekádou neznámy pojem.

Alebo nie neznámy, skrátka sa podobní ľudia charakterizovali vetou „už nevie, čo by od dobroty“.

Konkrétne som mentorka, nutričný terapeut, trénerka outdoor aktivít, cestovateľka a umelkyňa v tom slova zmysle, že občas niekde beží výstava mojích obrazov. Taktiež milujem hru na klavír, dopisujem knihu a realizujem sa v charitatívnej oblasti.

Verím, že všetko má svoj zmysel a že každý dielik zapadne presne do skladačky, kam patrí. Pokiaľ sa ho snažime násilím vtesnať tam, kde nemá byť, možno tam bude chvíľu držať, ale potom vyskočí von.

2. Vytvorila si nádherný projekt „Detoxikuj život“. Môžeš nám prosím niečo o ňom povedať?

Projekt DETOXIKUJ ŽIVOT vznikol už pred niekoľkými rokmi, ale len v mojej hlave. Jeho realizácia bola zrejme podmienená niekoľkými zrážkami na mojej zložitejšej životnej ceste. Verím, že všetko má svoj zmysel a že každý dielik zapadne presne do skladačky, kam patrí. Pokiaľ sa ho snažíme násilím vtesnať tam, kde nemá byť, možno tam bude chvíľu držať, ale potom vyskočí von.

Môj projekt naplňuje komplexne moje profesné „ikigai“. To je termín, ktorý v Japonsku označuje zmysel života, alebo slovensky-mať dôvod prečo vstať s úsmevom z postele. Vnímam, že pomáha mnohím ľuďom a snažím sa tu energiu šíriť prospešným smerom. Neskutočne ma to napĺňa.

3. Čo zahŕňa názov „Detoxikuj život“, ako by si to definovala?

Názov hovorí dostatočne sám za seba. Aj keď vznikol na prvý šup. Skrátka z môjho uhla pohľadu detoxikovať život, znamená mať všetky roviny našej životnej cesty v rovnováhe. Očistené od strachu, malichernosti a negatívnych vplyvov. Takto to znie pomerne jednoducho, ale býva to pomerne dlhá cesta, na ktorej si mnohokrát siahneme až na dno.

4. Jednou z tém tohto projektu je aj téma o rozchodoch. V tvojom príbehu som sa dočítala, že si prekonala jeden tažký rozchod a to s otcom tvôjho syna. Ako to celé hodnotíš s odstupom času?

Nikdy nehodnotím. Všetko čo malo byť, bolo, no už nie je.Všeko čo má byť, sa práve odohráva. Každá naša životná kríza je z môjho pohľadu obrovským prínosom, ktorý väščinou vidíme až spätne. Vďaka zvládnutým skúškam získavame životné skúsenosti, ktoré nám veľmi pomáhajú v ďaľších budúcich rozhodnutiach.

Vo chvíli, kedy to uchopíme týmto spôsobom, dokážeme za najťažšie obdobie, ktoré musíme prežiť, cítiť aj vďačnosť. Inak ak niektorá čitateľka momentálne zápasí s porozchodovým stavom, môže si stiahnuť S.O.S.pdf zdarma tu https://barboraenglischova.cz/prvni-pomoc-po-rozchodu/

Každá naša životná kríza je z môjho pohľadu obrovským prínosom, ktorý väščinou vidíme až spätne. Vďaka zvládnutým skúškam získavame životné skúsenosti, ktoré nám veľmi pomáhajú v ďaľších budúcich rozhodnutiach.

5. Musím sa priznať, že ma veľmi fascinuje tvôj príbeh, to čím si si prešla a že si to v živote nevzadala. Čo bol tvôj najväčší pohon v živote? Stál niekto pri tebe, ked si prežívala svoje najťažšie obdobie?

Najväčšiu silu som našla vo vnútri samej seba. Znie to ako klišé, ale ubezpečujem vás, že to bol beh na dlhú trať. Je dobré si uvedomiť, že z dna môžeme stúpať už len nahor a rozhodnúť sa to tak spraviť. Transformačné programy, ktoré predávam ďalej mám nielen vyskúšané na sebe, ale aj na širokom spektre mojích priateľov. Vonkajším pohonom je môj syn.

6. Kedy nastal ten bod zlomu a uvedomila si si že takto to ďalej ísť nemôže, že potrebuješ v živote zmenu?

Prvý bod zlomu nastal v mojích 14 rokoch po smrti môjho dedáčka. Nechcela som sa zmieriť s jeho odchodom a začala som do hĺbky skúmať téma posmrtného života. Ďaľšie zásadné zlomy, vďaka ktorým som došla k dôležitému uvedomeniu a posunula sa ďalej, bola smrť môjho nenarodeného dieťaťa, úmrtie mojej maminky, úmrtie mojej babičky, narodenie syna a rozchod s jeho otcom.

7. Si inšpiráciou pre mnohé ženy, ktoré taktiež zostali samé s deťmi bez muža. Majú strach, ako to zvládnu ďalej, možno by sa taktiež radi sebarealizovali, no nemajú možnosti ani financie. Čo by si im mohla poradiť?

Do týchto žien sa viem veľmi dobre vcítiť, pretože som v takej situácii bola. Veľmi dôležité je neustrnúť na mieste. Vždy, aj keď sa zdá situácia bezvýchodná, je z nej cesta von. Len ju cez ten náš strach a zarosené vedomie negatívnymi nánosmi nevidíme. Takže prvým krokom je hľadať svetielko na konci tunela (náš cieľ) a druhým krokom je, sa k nemu pomalými krôčikmi približovať (naša cesta).

Ak má nejaká čitateľka konkrétný problém, môže mi kľudne napísať a určite nájdeme spoločne možnosti, ako začať.

Veľmi dôležité je neustrnúť na mieste. Vždy, aj keď sa zdá situácia bezvýchodná, je z nej cesta von.

8. Aký to bol pocit, keď si zrazu zistila, že čakať a vytrvalo pracovať na svojom sne sa vyplatí a odrazu ti začalo pribúdať veľke množstvo fanúšikov? Ty si začínala od nuly a dnes máš vyše 10.000 fanúšikov.

Natálka, tieto pocity nijak do hĺbky nezkúmam. Výsledky, ktoré má moja práca, alebo skôr poslanie, vnímam s obrovskou pokorou a každého fanúšika si veľmi vážim.

Moj blog je o chudnutí a motivácii, takže by som sa veľmi rada s tebou porozprávala taktiež na tému chudnutie.

9.Ty si tiež nutričná poradkyňa a trénerka. Mala by si pre mamičky nejaký recept na to, ako stíhať chudnutie popri deťoch?

Možno tým niekoho naštvem, ale chudnutie začína v našej hlave. Vo chvíli, kedy cítime sebelásku a naše telo príjmame komplexne a bez podmienok, sa všetky sily spoja, aby bolo v čo najlepšej kondícii. Pokiaľ sa nemáme radi, hľadáme na sebe len to špatné, držíme sa v neprospešnom stave, ktorý sa niekde odrážať musí.

Potom ženy prestávajú jesť a ocitajú sa v blúdnom kruhu hladovania a prejedania sa. Moja rada je, naučiť sa milovať seba samu, odpustiť sebe aj iným všetky krivdy, zdravá strava a primeraný pohyb sa postará o zbytok.

1O. Máš skvelú postavu, ako sa to dá všetko zvládať- podnikať, byť fit a zároveň byť matkou?

Ďakujem. Úprimne, každý z nás hľadá to, čo bude vyhovovať jemu. Mám hovoriť za seba, osvedčilo sa mi pracovať v noci, keď synček zaspí. Mám kľud, všade je ticho, telefón mlčí a nič ma nerozptyluje. Netvrdím ale, že je to univerzálna cesta pre každého. Hýbem sa odmalička s krpcom. Najprv som podnikala dlhe túry s hlbokým kočárkom, neskôr som behala so šporťákom a pridala naše spoločné plávanie a dnes je syn aktívnejší než ja.

Keď som sa zvíhala z dna, zomrela mi maminka, o tri týždne neskôr babička a začala som opäť od začiatku. Mnohokrát som si v tejto dobe musela opakovať mantru, že vesmír mi naloží presne toľko, koľko zvládnem. Tak to totiž je , aj keď sa nám to zdá občas nemožné.

11. Ako sa ti podarilo dostať sa opäť do formy po pôrode?

To je pre mňa bolestivé téma. Do formy v zmysle zhadzovania kilogramov som sa dostávať nemusela. Za celú dobu tehotenstva som pribrala necelé 4 kilá. Podpísal sa na tom stres, ktorý som zažívala. Do formy ako takej, tak ako ju vnímam ja ( telo+energia+duševná pohoda) som sa dostávala rok a pól. Musela som veľa vecí z podvedomia dostať von a zároveň sa stabilizovať v nových podmienkach.

Bol to náročný proces, okrem toho mi vo chvíli, keď som sa zvíhala z dna, zomrela maminka, o tri týždne neskôr babička a začala som opäť od začiatku. Mnohokrát som si v tejto dobe musela opakovať mantru, že vesmír mi naloží presne toľko, koľko zvládnem. Tak to totiž je, aj keď sa nám to zdá občas nemožné.

12. Čo by si mohla odporučiť mamičkám, ktoré nemajú čas ani možnosti zostavovať nejaký zdravý jedálniček? Často sú unavené, nevyspaté a v takom prípade majú väčšiu tendeciu inklinovať ku sladkostiam, alebo práve vďaka nedostatku času sa najedia až večer. Mala by si nejakú jednoduchú radu?

Či je jednoduchá musí posúdiť každá maminka sama, ale keby som mohla napísať len jednu vec, bol by to spánok. Naša tendencia kmitať, keď dieťa zaspí a stíhať všetko čo predtým je nezmyselná a veľa žien vďaka tomuto nutkaniu skončilo zo syndrómom totálneho vyhorenia pod lekárskym dohľadom. Veľa rád nájdu maminky v mojej e-Knihe, ktorú som pre ne napísala a je zdarma k stiahnutiu tu:

https://barboraenglischova.cz/ekniha-sama-s-miminkem-aneb-jak-najit-klic-k-usmevu/

13. Povieš nám prosím, aké sú tvoje ďalšie plány a na čo sa môžeme do budúcnosti od teba tešiť?

Práve spúšťam ďaľší online program MOJA AKADÉMIA ŠŤASTIA, ktorý je komplet postavený na mojích osvedčených metódach a postupoch, ktoré su overené časom na desiatkách ľudí, ktorí hľadajú životné naplnenie s konkrétnymi výsledkami.

Desiatky lekcii, videii i myšlienkové grafy sú prepojené tak, aby každý krok po kroku (a s mojou pomocou) našiel svoje životné šťastie.

Inak, ešte tento rok zorganizujem ďalšiu charitatívnu kampaň pre deti s ťažkou diagnózou a zároveň sa budem snažiť dvíhať z dna obrazne každého, kto cíti, že nemôže ďalej.

 

Barborka ja ti ďakujem za rozhovor a želám ti len to najlepšie a nech sa tvoje plány a sny stanú skutočnsťou 🙂

viac od Barbora Englischová na >> www.barboraenglischova.cz

 

Natalia Grünwald
Som veľký nadšenec zdravého životného štýlu a mama 2 malých detí. Pomáham maminkám dostať sa opäť do formy , nadobudnúť svoje "nové JA" a uzdraviť svoje telo aj myseľ. moj pribeh si mozete precitat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nedarí sa vám chudnúť, po pár dňoch to opäť vzdáte? Prečítajte si eBook zdarma:-)

  Začať s chudnutím nie je až taký problém, ale tažšie je zotrvať! Ako na to sa dočítate v tomto eBooku zdarma ⬇︎⬇︎⬇︎

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Vidíme sa na insta :-)
  https://www.instagram.com/nataliagrunwald33/
 • Vidíme sa na Facebooku